Διαδραστικό παιχνίδι εκμάθησης της ώρας

Το Μαθηματικό Ρολόι Math Clock βοηθά τους μαθητές να εργάζονται με το χρόνο. Οι εκπαιδευόμενοι χρησιμοποιούν αναλογικά ρολόγια με προσανατολισμένους ή ελεύθερα κινούμενους δείκτες για να μάθουν πώς να λένε την ώρα, να εξερευνούν άλματα με μέτρηση με αριθμούς και να οραματίζονται προβλήματα ιστορίας που περιλαμβάνουν χρονικά διαστήματα. Τοποθετώντας και σκιάζοντας επικαλύψεις κλασμάτων, οι μαθητές χρησιμοποιούν το ρολόι για να προσαρμόσουν τα κλάσματα με συχνά χρησιμοποιούμενους παρονομαστές. Αυτή η εικονική έκδοση του χειριστή είναι ένα εκπαιδευτικό εργαλείο ανοιχτού τύπου, ιδανικό για δημοτικές τάξεις και άλλα περιβάλλοντα μάθησης που χρησιμοποιούν φορητούς υπολογιστές, iPad ή Chromebook. Προσθέστε ρολόγια με στροφείς ή δείκτες που κινούνται ελεύθερα. Ρυθμίστε την ώρα και εκτελέστε ένα ζωντανό ρολόι με δεύτερο δείκτη. Εμφάνιση ισοδύναμης ψηφιακής ώρας. Σημειώστε τους δείκτες ώρας και λεπτών. Πηδήστε τον δείκτη των λεπτών σε ρολόγια με γρανάζια κατά διαστήματα 1–60. Χρησιμοποιήστε το εργαλείο Χρόνος που πέρασε για να λύσετε προβλήματα που αφορούν χρονικά διαστήματα. Αλλάξτε το μέγεθος και αντιγράψτε τα ρολόγια για να εργαστείτε με πολλά ρολόγια ταυτόχρονα. Μοιραστείτε την εργασία σας αποθηκεύοντας μια εικόνα ή δημιουργώντας έναν κωδικό και έναν σύνδεσμο 8 χαρακτήρων για αποστολή σε άλλους.