Kahoot! Δημιουργία κουίζ για μαθητές με διασκεδαστικό τρόπο

Αποτελεί μια δωρεάν ιστοσελίδα για εκπαιδευτικούς που μπορούν εύκολα να δημιουργήσουν εκπαιδευτικά επαναληπτικά παιχνίδια και κουίζ κάθε ειδών για τους μαθητές τους. Το εξαιρετικό σε αυτή την πολύχρωμη εκπαιδευτική πλατφόρμα είναι ότι τα παιδιά μπορούν να συνδεθούν από όποια συσκευή θέλουν , ακόμα και από τα κινητά τους τηλέφωνα.

Αρκεί να κοινοποιηθεί ο σύνδεσμος του παιχνιδιού – κουίζ και πατώντας πάνω στο σύνδεσμο παίζουμε το κουίζ

Είναι ιδανικό για ομαδική εργασία αφού μπορεί παιχτεί σε διαδραστικό πίνακα σε όλη τη τάξη ταυτόχρονα. Το kahoot θυμάται τα ονόματα των μαθητών με το ειδικό pin που συνδέονται στην αρχή, με αποτέλεσμα να μπορούν να δουν όποτε θέλουν τη θέση που κατέλαβαν στο συγκεκριμένο κουίζ σε σχέση με τους συμμαθητές τους. .

Είναι βασισμένο στις αρχές της παιγνιώδης μάθησης και περιέχει βραβεία, θέσεις, πόντους, εικόνες, ήχους για επιβράβευση των μαθητών.